IX TYSKA GALA NAJZDOLNIEJSZYCH UCZNIÓW
Po IX Tyskiej Gali Najzdolniejszych Uczniów mamy powody do dumy Wśród wyróżnionych i nagrodzonych za osiągnięcia z zeszłego roku szkolnego są także NASI uczniowie!
Stypendium „Tyskie Orły” wyróżniono:
- Julię Kuś - naszą absolwentkę - za osiągnięcia naukowe;
- Lenę Ogielę z 7c za osiągnięcia artystyczne.
Nagrody z kolei otrzymali:
- Bartosz Bartnik z 7a za tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii;
- Antoni Duda - absolwent, za tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Fizyki;
- Sebastian Świder - absolwent, za inne sukcesy naukowe;
- Hubert Tomkiewicz - absolwent, za tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.
Gratulujemy Wyróżnionym i Nagrodzonym. Jesteście chlubą naszej szkoły!
Zdjęcia ze strony www.umytychy.pl
Więcej: TUTAJ
FABRYKA ELFÓW
Wolontariusze w akcji, czyli ruszyła nasza Fabryka Elfów.
W piątkowe popołudnie i wieczór niektórzy rozpoczynają weekend. Jednak nasi wolontariusze wraz z paniami Joanną Brzoskiewicz, Justyną Rolką i Justyną Skórek zebrali się w sali 33, by przygotować artykuły na nasz szkolny świąteczny kiermasz!
7
ZBIÓRKA MIKOŁAJKOWA 2024
Od 28 października do 22 listopada przy współpracy z Onkoimprezownią - stowarzyszeniem "IV piętro" zorganizowaliśmy zbiórkę mikołajkową dla pacjentów Oddziału Onkologii, Hematologii i Chemioterapii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Ligocie.
Zbiórka ta wpisała się już w tradycję naszej szkoły.Zbieralśmy:
- zabawki (klocki, lalki, autka itp.);
- książki i kolorowanki antystresow;
- gry karciane i planszowe, układanki i puzzle;
- zestawy kreatywne, plastyczne
- kosmetyki (np. kremy, balsamy do ciała, oliwki, pudry, dezodoranty typu rollon).27 listopada naszą zbiórkę przekazaliśmy Onkoimprezowni - Stowarzyszeniu IV Piętro. W grudniu prezenty dotarły do dzieci - pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
D Z I Ę K U J E M Y Wam za Wasze wielkie serca i hojność!
Razem możemy wiele!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
W Dniu Pluszowego Misia uczniów klasy 1d i 2a powitał w bibliotece Miś Elegancik. Dzieci dowiedziały się, że misie są bohaterami wielu książek i na podstawie ilustracji odgadywały ich imiona. Następnie wysłuchały bajki pt. „Miś na huśtawce” H. Bechlerowej. Nie zabrakło zabawy, były zagadki, ciekawostki, quiz i… karmienie misia. Bajki o misiach były dzisiaj najchętniej wypożyczane.
13
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Z tej okazji w klasach 1-3 zostały przeprowadzone zajęcia o prawach dziecka z wykorzystaniem ciekawych materiałów edukacyjnych i prezentacji multimedialnych. Uczniowie uświadomili sobie, jakie mają prawa i że przysługują one każdemu dziecku na świecie, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia. W ciekawy sposób przedstawiły swoje prawa na plakatach.6
ZA NAMI KOLEJNE JESIENNE SPOTKANIE ZE SŁOWEM
Tradycją naszej szkoły są Jesienne Spotkania ze Słowem. W środę, 20 listopada odbyła się ich dziewiętnasta edycja. Tegorocznym hasłem były słowa Cycerona: Kto z nadzieją patrzy w przyszłość, cieszy się teraźniejszością.
W progach naszej szkoły gościliśmy wiele osób - rodziny naszych uczniów i nauczycieli. Gościem honorowym była pani Zofia Wojnar - osoba niewidoma, pełna pozytywnej energii.
Pani dyrektor, Anna, Wolnik powitała gorąco przybyłych na tę uroczystość gości.
Występujący (uczniowie i panie polonistki) zabrali nas w sentymentalną podróż. Było o trudach życia, jego problemach, nadziei i wierze w swoje możliwości. Warto wsłuchać się w ciszę własnego serca i powiedzieć sobie: Kto z nadzieją patrzy w przyszłość, cieszy się teraźniejszością.
Wieczór bardzo szybko minął. Okazał się niezwykle wzruszający i pełen wrażeń. Był poetycką ucztą słowa, wybornym smakiem poezji, doprawionym muzyczną nutą.
Dziękujemy organizatorkom - paniom Ewelinie Durkalec i Teresie Kurpas. Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego 19. Jesiennych Spotkań ze Słowem.
Warto było zarezerwować czas na to popołudnie!
44
DZIĘKUJEMY
Trzecia edycja akcji "Szkoły pełne talentów" zakończona.
Dzięki Wam zebraliśmy 18392 TALENCIAKÓW/ To pokaźna liczba.
Robimy rozeznanie, przeglądamy katalog z nagrodami. Niebawem złożymy zamówienia.
Państwu po stokroć dziękujemy jeszcze raz!
STOP PRZEMOCY
19 listopada 2024 r. - w ramach szkolnych obchodów Kampanii „19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży” - był u nas POMARAŃCZOWYM DNIEM. Ubranie w kolorze pomarańczowym lub choćby mały akcent w tej barwie to znak, że wspólnie chcemy walczyć o lepsze jutro.
Pomarańczowa wstążka to międzynarodowy symbol nadziei, wsparcia i sprzeciwu wobec przemocy. Oznacza solidarność i zobowiązanie do budowania świata wolnego od przemocy. Nosząc ją, pokazujemy, że nie godzimy się na krzywdę i że wspieramy tworzenie przestrzeni pełnej zrozumienia i szacunku.
U nas w szkole było bardzo pomarańczowo! Dlaczego kolor pomarańczowy?
Pomarańczowy to barwa ciepła, energii i optymizmu – symbolizuje odwagę i determinację w walce o lepsze, bezpieczne jutro. Przyciąga uwagę, skłaniając do refleksji nad naszymi działaniami na rzecz ochrony dzieci.
TABLICZKA MNOŻENIA
15 listopada przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
W naszej szkole młodsi sprawdzali starszych, a starsi - młodszych uczniów. Celem akcji było rozpowszechnienie znajomości tabliczki mnożenia. Uczniowie zadawali zadania nie tylko sobie nawzajem, ale również - pracownikom szkoły.
Zabawa była przednia!6
PROJEKT KROKUS
Po raz drugi bierzemy udział w Projekcie Krokus.
Uczestnicy zajęć dodatkowych z historii zapoznali się z losami dzieci w trakcie wojny i Holokaustu. Następnie przy wejściu do szkoły zasadzili sadzonki krokusów.
Teraz czekamy, aż zakwitną, a wtedy znów przypomną o ofierze wielu zamordowanych w czasach zagłady.
POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI
Justyna Milińska z 4a, Natan Sapa z 6c i Angelika Gał z 8a reprezentowali naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Recytatorskiego - Spotkania z poezją i muzyką "Ojczyzna", który odbył się w Sportowej Szkole Podstawowej nr 19 w Tychach.
Uczniowie pięknie recytowali i zajęli 4. miejsce w swoich kategoriach.
Justyna recytowała wiersz Elżbiety H. Krystek-Jones pt. „Polska”, Natan - wiersz Antoniego Kucharczyka „Bóg, Ojczyzna, święta Wiara: To Polaka hasła trzy”, a Angelika - inwokację "Pana Tadeusza".
SZKOLNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
W ramach szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w hali sportowej w dwóch turach zgromadzili się wraz z nauczycielami uczniowie klas 4-8.
Akademia była zorganizowana w formie koncertu, podczas którego uczniowie klas zaśpiewali patriotyczne utwory. Dzięki naszym uczniom i nauczycielom, którzy z klasami ćwiczyli śpiew, wysłuchaliśmy „Warszawiankę”, „Płynie Wisła, płynie”, „Jak długo w sercach naszych”, „Rotę”, „Szarą piechotę”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Pierwszą Kadrową”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Warszawskie dzieci” i „Pałcyk Michla”.
Na koniec uroczyście zaśpiewano hymn państwowy.
W pierwszej turze na wyróżnienie za najlepsze wykonanie zasłużyli uczniowie 6d, w drugiej turze - 5b i 6c. W nagrodę otrzymali vouchery na dzień bez pytania!
Na brawa zasługują wszyscy występujący uczniowie oraz nauczyciele, którzy przygotowali dzieci i młodzież.
Dziękujemy panu Markowi Kozłowskiemu za scenariusz koncertu i prowadzenie go, pani Agnieszce Baron - za współprowadzenie, pani Justynie Skórek - za dekorację oraz panu Adamowi Saczce - za opracowanie podkładów muzycznych.
22
BYLIŚMY NA MIEJSKICH OBCHODACH NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada Polska celebruje Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniając dzień, w którym odzyskała wolność po 123 latach zaborów. Jest to wyjątkowy czas, który łączy wszystkich Polaków niezależnie od regionu, wieku czy poglądów politycznych.
W 2024 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, dzień ten został uczczony wieloma wydarzeniami i tradycjami, które miały na celu uczcić historię i oddać hołd tym, którzy walczyli o niepodległość kraju.
Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczył w uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w kościele pw. św. Krzysztofa. Po mszy władze miasta, reprezentacje szkół i mieszkańcy przemaszerowali w kierunku Pomnika Niepodległości, gdzie odbyły się główne uroczystości.
O 12.00 wspólnie odśpiewano Hymn i złożono kwiaty.3
SZKOŁA DO HYMNU
W piatek, 8 listopada o godzinie 11.11 uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami stanęli na baczność i po komendzie „Do hymnu” odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.
Jedni śpiewali w sali gimnastycznej, drudzy - w hali sportowej, a jeszcze inni - w salach lekcyjnych.
Wszystko z okazji przypadającego w poniedziałek (11.11.) Narodowego Święta Niepodległości.
Tym samym włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”.
33
CHALLANGE
Uczniowie klas 4a, 4d i 5c podsumowali dziś podczas lekcji języka angielskiego swój udział w wyzwaniu pt. „Halloween Challenge”.
Przez cały październik podejmowali drobne wyzwania w formie krótkich zadań, krzyżówek, zadań online itp. w celu poznania tradycji Halloween, obecnej w kulturze krajów anglojęzycznych.
Najwytrwalsi uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.
PODZIĘKOWANIE
Zbiórka książek, gier i innych materiałów edukacyjnych dla biblioteki szkolnej w Lądku-Zdroju poszkodowanej podczas powodzi została zakończona!
Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w akcję i tym samym przyczynili się do odbudowy księgozbioru biblioteki!
OJCZYZNA - SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
6 listopada w bibliotece odbyły się eliminacje szkolne do powiatowego konkursu recytatorskiego: "Ojczyzna".
Do tego etapu zakwalifikowali się: Justyna Milińska (4a), Natan Sapa (6c) i Angelika Gał (8a)
Dziękujemy wszystkim uczestnikom eliminacji za piękne wystąpienia!
SZKOLENIE POCZTÓW SZTANDAROWYCH
5 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu pocztów sztandarowych w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Tychach. Przypomnieli sobie najważniejsze gesty, komendy i ceremoniał z udziałem sztandaru.
Wszystko pod czujnym okiem wojskowych z tyskiego Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz pocztu sztandarowego ww. szkoły.
SZKOLNY KONKURS NA MATEMATYCZNĄ DYNIĘ
Konkurs został rozstrzygnięty. Wpłynęło ponad 40 dyń.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas, by stworzyć te pomarańczowe małe arcydzieła.
Wpłynęły zarówno całkiem "dyniowe” dynie, jak również i te „niedyniowe”.
Kategoria „Straszna matematyczna dynia z dyni”
1. miejsce: Lena Groń (7b)
2. miejsce: Aleksandra Janosz (4c)
3. miejsce: Wiktoria Czarnecka (5c)
Kategoria „Straszna matematyczna dynia z niedyni”
1. miejsce: Kaja Ogiela (4a)
2. miejsce: Lena Ogiela (7c)
3. miejsce: Tymon Garus (4a)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i raz jeszcze dziękujemy za tak ogromne zainteresowanie konkursem.
NASZE WYCIECZKI, CZYLI WRZESIEŃ I PAŹDZIERNIK W PODRÓŻACH
Sezon wycieczek roku szkolnego 2024/2025 otworzyli uczniowie klas 5c i 5d. 12-13 września spędzili na dwudniowej wycieczce we Wrocławiu. Byli w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis, w Zoo i w muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Spacerowali po Rynku i Ostrowie Tumskim, a także płynęli statkiem po Odrze.
Z kolei od 18 do 20 września w trzydniowej wycieczce do Warszawy uczestniczyli uczniowie 7c. Zwiedzili Zamek Królewski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Belweder, Sejm RP, Polskie Radio i Stadion Narodowy. Spacerowali ulicami Starego Miasta i Śródmieścia, podziwiając naszą stolicę o poranku, za dnia i wieczorową porą.
23 września klasa 2c w ramach projektu „Rozejrzyj się wokół siebie” była na wycieczce w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.
26 września uczniowie z 3b na klasową wycieczkę pojechali do Bajki Pana Kleksa. W tym samym dniu 8a lokalnie spędziła czas na Paprocanach, uczestnicząc w zajęciach terenowych.
1 i 2 października w kinie uczniowie klas 7a, 7b i 8c obejrzeli film pt. „Niepewność. Zakochany Mickiewicz”.
7 października uczniowie 2c uczestniczyli w zajęciach przyrodniczo-ekologicznych w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Pszczynie.
15 października uczniowie 7b odwiedzili Filharmonię Śląską i wysłuchali w niej koncertu symfonicznego w ramach programu „Młoda Filharmonia”.
Na lekcję multimedialną „Sekrety muzyki na ekranie” 16 października wybrali się uczniowie 6a, 6c i 6d.
18 października klasy 2a i 2d udały się do Zagrody Żubrów w Pszczynie na lekcję przyrodniczą pt. „Tropami żubra”.
21-23 października to czas trzydniowej wycieczki do Kotliny Kłodzkiej dla uczniów klasy 2b. Wycieczka ta zorganizowana została w ramach programu ministerialnego „Podróże z klasą”. Dzieci odwiedziły Kopalnię Złota, Osadę Górniczą, Muzeum Papiernictwa oraz Muzeum Zabawek. Zwiedzili też Błędne Skały i weszli na Szczeliniec.
Z kolei 20-24 października uczniowie klasy 8c uczestniczyli w Kotlinie Kłodzkiej w językowych warsztatach Euroweek.
28 października uczniowie 4b spędzili w ZOMI na warsztatach kreatywnych, a 1b i 1c w Osikowej Dolinie.
Z kolei - w ramach programu „Podróże z klasą” - 28 października 5b wzmocniona o dwóch uczniów 7d wyjechała na 3 dni na Spisz. Zdobyli Trzy Korony i Wysoką, zwiedzili Muzeum Tatrzańskie oraz uczestniczyli w warsztatach w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.
31 października do Teatru Małego na adaptację szklonych lektur wybrali się nasi uczniowie. Klasy 7a, 7b i 7c oraz 8a, 8b i 8c obejrzały przepiękny spektakl „Dziady cz. II”, a dzieci z 2c i 3b - „Detektyw Pozytywka”.
AlverniaPlanet to punkt docelowy wielu naszych klasowych wycieczek. Niektórzy łączyli swój wyjazd z poszukiwaniem agatów. I tak po kolei:
- 25 września byli tam uczniowie 5a i 5b,
- 1 października - 2b i 2c,
- 8 października - 4a i 4b,
- 9 października - 7d i 8b,
- 6a, 6b, 6c i 6d - 24 października,
- 7a i 7b - 29 października.
24
eTWEENING I 5b
W październiku klasa 5b rozpoczęła realizację międzynarodowego projektu eTwinning pt. "Multimedia journey with a book".
Nasza szkoła nawiązała współpracę z nauczycielami i uczniami ze szkół w Polsce, Rumunii, Turcji, Hiszpanii, Chorwacji i Grecji.
Współpraca ta odbywa się na platformie European School Education Platform.
Uczniowie rozpoczęli realizację projektu od wykonania plakatów promujących szkołę i przedstawienia się poprzez wspólny Padlet.
Projekt realizowany jest w języku angielskim i potrwa do czerwca 2025 r.
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Marta Romańska-Kolisko - nauczyciel bibliotekarz.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
29 października 2024 r. w bibliotece szkolnej odbyło się PASOWANIE NA CZYTELNIKA. Była to wielka uroczystość, co podkreślał odświętny strój pierwszoklasistów oraz bajkowy wystrój biblioteki.
Uczniowie z klasy 3c pod kierunkiem pani Adrianny Mazur przygotowali piękny program artystyczny - zagadki na rozpoznawanie bohaterów bajek oraz wiersze i piosenki, które wprowadzały młodszych kolegów i koleżanki w świat wyobraźni i przekonywały, że warto czytać bajki.
Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, że będą szanować książki i zostali za pomocą księgi „BAJKI POLSKIE” pasowani przez panie bibliotekarki na czytelników biblioteki.
Z okazji uroczystości każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę do książki, a wychowawczynie klas odebrały okolicznościowe dyplomy.
W bibliotece dzieci poznały główne zasady regulaminu biblioteki i rozmawiały o tym, jak należy dbać o książki. Następnie otrzymały karty czytelnika i wypożyczyły pierwsze książki.
Życzymy nowym czytelnikom, by zawsze kochali książki, a czytanie dawało im wiele radości.
AWANS DO DRUGIEGO ETAPU
Z dumą przekazujemy, że czternastu uczniów z naszej szkoły awansowało do drugiego etapu Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, których organizatorem jest Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Trzech uczniów uzyskało awans z dwóch przedmiotów!
Brawa dla wszystkich i ogromne gratulacje!
WARSZTATY POLIN
Naszą szkołę odwiedziła pani Katarzyna Winiarska - edukatorka Muzeum Historii Żydów Polski POLIN - która poprowadziła dla klasy 5c warsztaty, połączone z grą edukacyjną „Miasteczko Malki. Muzeum w pudełku”.
Dzięki grze uczniowie przenieśli się w czasie ponad 100 lat temu do sztetla, czyli polsko-żydowskiego miasteczka. Mieli okazję poznać kulturę i zwyczaje związane z polskimi Żydami. Nazwy takie jak: kipa, jad, szabat czy czulent nie stanowią już dużej tajemnicy.
A gra pozostanie w zasobach szkoły do dalszego użytku
3
ZBIÓRKA DLA ZWIERZĄT
Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!
W pażdzierniku zorganizowaliśmy zbiórkę dla zwierząt.
Wszystkie ofiarowane przez Was artykuły trafiły do Przystani Ocalenie w Ćwiklicach oraz do Miejskiego Schroniska dla Zwierząt w Tychach.
Najpierw samochód po brzegi zapakowali wolontariusze z 7a (Jagoda, Maja i Zosia oraz Stach, Samuel, Franek i Tymoteusz) z panią Justyną Rolką, a później Franek i Mateusz z 7d wraz z panią Agnieszką Baron, poświęcając swoje piątkowe popołudnie, pomogli w rozładunku zarówno w Ćwiklicach, jak i w Tychach.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tej zbiórki!
Jesteście wspaniali!
Podziękowania dla pań Justyny Skórek i Agnieszki Baron za objęcie nadzorem tej zbiórki - za przyjmowanie produktów, przechowywanie ich i układanie według asortymentu.
IV TYSKI TURNIEJ SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
Lena, Tymoteusz i Natan - reprezentując naszych szóstoklasistów - zajęli 2. miejsce w pierwszym etapie IV Tyskiego Turnieju Szkół Podstawowych. Gospodarzem tego konkursu w tym roku szkolnym jest Szkoła Podstawowa nr 17 w Tychach.
Z zadaniami z języka polskiego i historii poradzili sobie doskonale!
GRATULUJEMY!
Organizatorom dziękujemy za miłe ugoszczenie.
WOLONTARIUSZE NA PERLE PAPROCAN
Niedzielne październikowe przedpołudnie, więc grupa kilkunastu wolontariuszy z naszej szkoły wraz z paniami Justyną Rolką i Agnieszką Baron oraz tatą jednego z uczniów (Panie Bartku, dziękujemy!) zgromadziła się na Paprocanach, by dopingować wszystkich zawodników startujących w ramach XL edycji Perły Paprocan.
Gwizdki, piszczałki, klaskaczki i wykrzykiwane hasła dodawały sportowcom sił i wprawiały ich w doskonały nastrój!
Uśmiechy i brawa od zawodników sprawiały z kolei, że nasi wolontariusze czuli się docenieni!
Takie obustronne działanie jest niesamowicie pozytywne!
Piękna pogoda dopełniła całości!
20
AKCJA LISTY-NIESPODZIANKI ZA NAMI
Bardzo, bardzo DZIĘKUJEMY PAŃSTWU za udział w akcji Listy Niespodzianki. W tym roku padł rekord - dostarczono 427 listów, więc 427 uśmiechów i wzruszeń.
Po raz kolejny wszyscy przekonaliśmy się, jak dużo dobrego może zdziałać kilka ciepłych i miłych słów.
Uczniowie, którzy byli dzisiaj nieobecni lub byli na wycieczce czy zawodach, otrzymają listy w poniedziałek od swoich wychowawców. Dotyczy to również klasy 5c, która skończyła dzisiaj zajęcia wyjątkowo wcześnie.
16
MÓJ RÓŻANIEC
Z przyjemnością informujemy o zakończeniu rodzinnego szkolnego konkursu Mój różaniec. Konkurs ten cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszyscy uczestnicy wykazali się wysokim poziomem umiejętności plastycznych. Każdy różaniec jest piękny. Jury miało trudne zadanie wybrania najlepszych prac.
Nagrodę główną otrzymują: Tomasz Ćwiertka (2c), Lena Kowalska (1c) i Natalia Lasota (1c).
Na wyróżnienia zasłużyli: Łukasz Błotko (2a), Alicja Kaczanowska (2d), Rozalia Kronhoff (3b), Aleksander Krzempek (1c), Olaf Marek (1c), Hanna Matyja (3a), Michał Matyja (1d), Norbert Milejski (1d) Magdalena Słomka (2c), Laura Tomaszewska (1c) i Maja Trębowicz (1c).
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujmy wszystkim uczestnikom za udział, zaangażowanie i piękne świadectwo wiary.
Życzymy powodzenia w kolejnych konkursach!
ŻYCZNIA Z OKAZJI DEN
Szanowni Państwo!
Oto życzenia od pani dyrektor, Anny Wolnik
z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Pani Dyrektor także życzymy
dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości
oraz doskonałej współpracy
z władzami, uczniami, pracownikami i rodzicami.
DEN W NASZEJ SZKOLE
To, co dziś zaprezentowali uczniowie klas 2b i 3c wzmocnieni jeszcze o dziewczęta z 6a i 6c, to po prostu MISTRZOSTWO!
Do hali sportowej na okolicznościowy występ z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej zaprosili nauczycieli i pracowników naszej szkoły z panią dyrektor na czele. Było przepięknie! Śpiewy, recytacje i występy z akrobatyki artystycznej zaprezentowane zostały doskonale! Do tego jeszcze wywiady z nauczycielami - i te nagrane wcześniej, i te przeprowadzone na żywo!
Życzenia zarówno od dzieci, jak i od Rady Rodziców dopełniły całości!
Brawa dla wszystkich występujących!
Dziękujemy także paniom Adriannie Mazur i Ewelinie Durkalec oraz Agnieszce Gospodarek. Wiemy, że bez Was nie wyszłoby to tak pięknie.
Na koniec dziękujemy również Mateuszowi z 8a, który technicznie za kulisami był człowiekiem od dźwięku i obrazu! Słowa wdzięczności należą się także pani Justynie Skórek, spod rąk której wyszła przepiękna dekoracja.
Wszyscy okazaliście się doskonalą drużyną!
DZIĘKUJEMY!
14
MIEJSKIE OBCHODY DNIA EDUKACJI NARODOWEJ
Dziś w Tyskiej Mediatece odbyły się miejskie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podczas nich pan Maciej Gramatyka - prezydent Tych - wręczył nauczycielom tyskich placówek oświatowych Nagrody Prezydenta Miasta Tychy. Wśród nagrodzonych jest nasz nauczyciel - pan Jan Pisarzowski. Ogromne gratulacje!!! Nagrodzonemu podczas gali towarzyszyła dyrektor naszej szkoły - pani Anna Wolnik.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!
XX OLIMPIADA MATEMATYCZNA JUNIORÓW
Trzech miłośników matematyki sprawdziło swoją wiedzę w części testowej XX Olimpiady Matematycznej Juniorów .
W pierwszym etapie czekają na nich także zadanka z części korespondencyjnej.
Trzymamy więc kciuki i życzymy chłopakom samych poprawnych rozwiązań i awansu do etapu drugiego.
PLANSZÓWKI NA TAPET!
Od 5 lat gracze z całej Polski 10 października świętują Dzień Gier Planszowych.
W naszej szkole również uczniowie klas 1-3 spędzili miło czas, grając w różnorodne planszówki.
1
NOC BIBLIOTEK
9 października w bibliotece szkolnej uczniowie klas 2. i 3. wzięli udział w imprezie: „Popołudnie w bibliotece” zorganizowanej w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Noc Bibliotek". Temat przewodni: „Mali detektywi na tropie przygód".
W trakcie spotkania uczniowie uczestniczyli w zabawach integracyjnych i konstrukcyjnych oraz rozwiązywali zagadki.
To popołudnie zdecydowanie można zaliczyć do udanych!
8
AWANS DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO
Awans do finału wojewódzkiego w sztafetowych biegach przełajowych! Chłopcy - w ramach Rejonowych Igrzysk Dzieci - wygrali zawody, deklasując inne szkoły.
Biegli w bardzo trudnych warunkakch pogodowych, za co jescze większe brawa.
Skład drużyny: Wiktor Chorąży, Oskar Cichy, Bartosz Gmur, Mateusz Kalinowski, Kacper Mielniczuk, Piotr Stawarz i Igor Wojtyka.
MŁODZIEŻOWI BIEGACZE ZE SREBREM!
Deszczowa pogoda nam niestraszna!
Podczas rywalizacji w sztafetowych biegach przełajowych w Rejonowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej zajęliśmy drugie miejsce!
Ogromne gratulacje !Skład: Bartosz Bartnik, Nikodem Garyga, Dawid Hołojda, Nataniel Karaśkiewicz, Adrian Kściuczyk, Bartosz Warzecha i Krystian Zybowski.
BAJTLE DLA SENIORÓW
Żwakowskie Bajtle uświetniły swoim występem dzisiejsze spotkanie seniorów organizowane przez Radę Osiedla Żwaków.
4
PIERWSZE SPORTOWE SUKCESY NASZYCH DRUŻYN
Podczas zawodów w sztafetowych biegach przełajowych zarówno drużyna dziewcząt, jak i drużyna chłopców w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży Szkolnej wywalczyła 2. miejsce!
Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!
Skład dziewcząt:
Julia Leśniak 7b
Oliwia Kaczmarczyk 7b
Lena Lange 7b
Zofia Szymkowiak 7b
Hanna Rozhko 6a
Michalina Nowak 8cSkład chłopców:
Bartosz Bartnik 7a
Nikodem Garyga 8b
Bartosz Warzecha 8a
Adrian Kściuczyk 8a
Dawid Hołojda 8a
Krystian Zybowski 8c
DZIEŃ CHŁOPAKA
Dzień Chłopaka w naszej szkole świętowany był na wiele sposobów. Chłopców obdarowano życzeniami, uśmiechem i upominkiem!
3
EUROPEJSKI DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO
W piątek, 27 września, uczniowie klasy 3d wzięli udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego.
Celem corocznego wydarzenia jest promocja aktywności fizycznej. W tym roku tematem przewodnim akcji była „edukacja w ruchu”.
Panie Izabela Musiał i Anna Grzybek przygotowały i przeprowadziły lekcję wychowania fizycznego połączoną z edukacją matematyczną, polonistyczną i przyrodniczą. Hasło zajęć brzmiało: „Każde ćwiczenie to lepsze myślenie".
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
Świętując Europejski Dzień Języków, klasy 1b, 1d, 4b i 4c tworzyły kreatywne plakaty, poznając przy tym słownictwo na wybraną literkę.
WE HAD A LOT OF FUN!4
BEZPIECZNI - ZAWSZE I WSZĘDZIE
Droga do szkoły, do domu, na plac zabaw to dla dzieci czas radości, ale też moment, w którym szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności!
W klasach 1-3 uczymy, jak bezpiecznie poruszać się po terenie szkolnym, drodze do szkoły, do domu oraz na plac zabaw.
Wspólnie przypominamy o zasadach: chodzimy tylko wyznaczonymi ścieżkami, uważamy na innych i zawsze słuchamy nauczyciela.
W dniu dzisiejszym klasa 1b w praktyce utrwalała poznawane zasady bezpieczeństwa.1
WYNIKI WYBORÓW
Wybory 2024 do Samorządu Uczniowskiego za nami. Uczestniczyło w nich 366 uczniów.
Tymoteusz z 6c zdobył 227 głosów i tym samym został przewodniczącym SU. Jego zastępcą będzie Kamila z 7d, na którą zagłosowało 120 uczniów. Na 3. miejscu uplasowała się Milena z 6c.
Gratulujemy i życzymy owocnej i pomysłowej pracy dla szkolnej społeczności.
PRÓBNA EWAKUACJA
24 września 2024 r. odbyła się próbna ewakuacja naszej szkoły - wszyscy wykazali się dyscypliną i dobrą organizacją.
W próbnej ewakuacji uczestniczyły 603 osoby, w tym 549 uczniów oraz 54 nauczycieli i pracowników naszej szkoły.
Dziękujemy za współpracę strażakom z Państwowej Straży Pożarnej w Tychach.
SUKCES SIATKAREK
W dniach 13-15 września odbył się XXII Memoriał Stanisława Padlewskiego. Na mysłowickich boiskach rywalizowało 400 zawodniczek z całego województwa śląskiego, które zmagały się w trzech kategoriach wiekowych: mini siatkówka, młodziczki i kadetki.
My cieszymy się z sukcesu naszych najmłodszych siatkarek! Dziewczęta zwyciężyły w XXII memoriale Stanisława Padlewskiego w Mysłowicach w kategorii „trójek”. OGROMNE BRAWA!!!
Nasze młodziczki zajęły natomiast 13. miejsce.
GRATULUJEMY!
85. ROCZNICA AGRESJI ZWIĄZKU SOWIECKIEGO NA POLSKĘ 17 WRZEŚNIA 1939 r.
„My, Polacy, jesteśmy winni pamięć wszystkim zmarłym, poległym oraz pomordowanym przez NKWD w okresie okupacji radzieckiej. W ten sposób podkreślamy godność i szacunek dla naszego narodu".
15 września br. w kościele pod wezwaniem św. Krzysztofa odbyła się uroczysta msza święta poświęcona 85. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.
Obecność tyskiego chóru Presto Cantabile oraz pocztów sztandarowych tyskich szkół uświetniły tę uroczystość.
Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy Szkoły w skladzie: Marta Kucharczyk, Elena Gacek i Adrian Kściuczyk.
Uroczystości zorganizowane zostały przez Związek Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oddziału Tychy.
1
DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY
13 września wszystkie klasy 1-3 obchodziły Światowy Dzień Pierwszej Pomocy!
Zdobywanie wiedzy i umiejętności w zakresie czynności ratujących życie ma ogromne znaczenie nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale także w codziennych zdarzeniach. Uczniowie w tym dniu obejrzeli film edukacyjny, powtórzyli numery alarmowe oraz zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy w teorii oraz praktyce.
2024/2025 - CZAS START!
Rok szkolny 2024/2025 należy uznać za rozpoczęty.
Wszystkim naszym uczniom, ich rodzicom oraz pracownikom szkoły życzymy, by był to dobry czas!
16